Kajakiem po Suwalszczyźnie

7-dniowy spływ kajakowy

Program

Oto program, w którym nie musicie myśleć o pakowaniu namiotów czy upychaniu bagaży do kajaka. Proponujemy Wam dojazd na Suwalszczyznę naszym autokarem, noclegi w pensjonacie, domowe posiłki oraz codzienny transfer z/do miejsca zakwaterowania.

Dzień 1
Witamy w Krainie Błękitnych Jezior!

Po zakwaterowaniu w pensjonacie zapraszamy na zwiedzanie Augustowa, którego najbardziej znanym zabytkiem jest Kanał Augustowski – wodny cud natury i rąk ludzkich, na którym powstało kilkadziesiąt śluz otwieranych ręcznie, jak za dawnych czasów.

Po spacerze zapoznamy Was z regulaminem oraz zasadami bezpieczeństwa, jakie obowiązują podczas spływów kajakowych. Wasi opiekunowie odpowiedzą na wszystkie pytania związane z pobytem!

Przyjazd
Dzień 2
Czarna Hańcza: Wigry – Wysoki Most

Wasza kajakowa przygoda zacznie się na jeziorze Wigry, na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, skąd wypłyniecie na spotkanie z królową rzek Pojezierza Augustowskiego – Czarną Hańczą. Jest to jeden z najbardziej popularnych szlaków kajakowych w Polsce. Słaby nurt, łagodne zakola i zakręty oraz szerokość rzeki pozwalają cieszyć się spływem nawet początkującym kajakarzom. Na trasie znajdują się liczne pola namiotowe i plaże, na których można się zatrzymać na odpoczynek i plażowanie oraz zaopatrzyć się u miejscowych gospodarzy w świeże regionalne potrawy.

Po spływie czeka Was powrót do pensjonatu i ognisko z kiełbaskami.

18 km
Ognisko
Dzień 3
Czarna Hańcza: Frącki – Mikaszówka

Po pożywnym śniadaniu czas na kolejny odcinek Czarnej Hańczy. Tym razem spływ zacznie się w miejscowości Frącki, gdzie rzeka ma dość szybki nurt i piaszczyste dno, zachęcające do postoju i kąpieli. Meandruje wśród pól i łąk, z dala od wiejskich zabudowań. Nie sposób się nudzić – trzeba cały czas manewrować, uważając na pojawiające się co kilkadziesiąt metrów zakręty. Na koniec czeka Was dwukilometrowy odcinek Kanału Augustowskiego z dwiema zabytkowymi, ręcznie obsługiwanymi śluzami – Sosnówek i Mikaszówka. Podniosą one Was o ponad 5 metrów powyżej poziomu wód Czarnej Hańczy.

Po spływie powrót do pensjonatu i relaks w ruskiej bani.

22 km
Bania
Dzień 4
Rospuda: Małe Raczki – Święte Miejsce

Tylko kajakiem możecie wpłynąć do słynnej Doliny Rospudy! Rzeka meandruje przez bagniste łąki otoczone lasami Puszczy Augustowskiej. Czekają tu na Was atrakcyjne odcinki z ostrymi zakrętami, powalonymi drzewami i dużymi głazami, które przeplatają się z etapami spokojnymi, gdzie rzeka staje się łagodniejsza i pozbawiona przeszkód. W okresie letnim Rospuda ma zdecydowanie łagodniejszy charakter. Zwróćcie uwagę na piękny krajobraz! Na trasie spływu dwa niezwykłe miejsca warte odwiedzenia: ruiny pałacu Paca w Dowspudzie i uroczysko Święte Miejsce – miejsce kultu religijnego.

To stamtąd zabierzemy Was do pensjonatu na odpoczynek i relaks w saunie.

14 km
Sauna
Dzień 5
Szeszupa: Udziejek – Rutka Tartak

Nadszedł czas na spotkanie z urokliwą Szeszupą, która często nazywana jest „małą Rospudą”. Na trasie spływu będziecie przepływać przez szeroką dolinę Suwalskiego Parku Krajobrazowego oraz sześć niewielkich jezior (Gulbin, Okrągłe, Krejwelek, Postawelek, Przechodnie i Pobondzie). Rzeka ta charakteryzuje się spokojnym nurtem, przepięknymi widokami oraz małą liczbą turystów. Tutaj zapomnicie o miejskim zgiełku, hałasie, korkach i smogu!

14 km
Dzień 6
Marycha: Zelwa – Stanowisko

Dzisiaj zabierzemy Was na pogranicze polsko-litewskie, abyście mogli odkryć uroki Marychy. Początkowy, niewymagający odcinek rzeki jest zarośnięty trzciną i strzałką wodną. Wraz z biegiem rzeki zauważycie zmiany: trasa zaczyna zakręcać i meandrować, pojawiają się trudne płycizny, zwalone drzewa i pnie. Takie niespodzianki zmuszą Was czasem do przenoszenia kajaka. Jest to odcinek bardzo dziki i malowniczy krajobrazowo.

Należy zachować czujność, aby nie przepłynąć wsi Stanowisko – końcowego etapu spływu, gdyż dalej rzeka wpływa na terytorium Białorusi.

To już ostatni dzień wspólnego odpoczynku – na pożegnanie zapraszamy Was na wspólne biesiadowanie przy muzyce na żywo.

15 km
Biesiada
Muzyka na żywo
Dzień 7
Koniec przygody

Po śniadaniu wykwaterowanie i wyjazd uczestników do domu naszym autokarem. Istnieje również możliwość wydłużenia pobytu i zrealizowania dodatkowego spływu litewską Białą Hańczą. To bardzo urokliwa rzeka prawie w całości płynąca przez na teren Wiejsiejskiego Parku Regionalnego (największy Park Narodowy na Litwie).

Wyjazd
Kajakiem po Suwalszczyźnie