Program
Zwiedzanie rozpoczyna się w Warszawie, ale nie musicie martwić się o dojazd – zapewnimy go! Nasz kierowca przyjedzie po Was nowoczesnym i wygodnym autokarem idealnym na długie trasy.
Dzień 1
Na dobry początek: Warszawa!
Zwiedzanie rozpoczniecie od spaceru z przewodnikiem po Starówce w Warszawie, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zobaczycie Rynek Starego Miasta z pomnikiem Syrenki – symbolem Warszawy, katedrę św. Jana, plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta III Wazy. Wejdziecie do zamku królewskiego oraz przejdziecie Traktem Królewskim, najsłynniejszą promenadą stolicy. Podczas spaceru zobaczycie również Pałac Prezydencki i kościół Świętego Krzyża, w którym znajduje się urna z sercem słynnego kompozytora Fryderyka Chopina.
Dzień 2
Gotyk, Krzyżacy i miasto wolności
Po śniadaniu zabierzemy Was do Malborka na zwiedzanie kolejnego obiektu z listy światowego dziedzictwa UNESCO – zamku krzyżackiego, który jest największą średniowieczną twierdzą w Europie. W tym zamku, przekształconym w muzeum, znajdują się obecnie zbiory sztuki średniowiecznej i jedna z największych kolekcji bursztynu na świecie. Do zobaczenia są między innymi: Zamek Wysoki, Zamek Średni czy Pałac Wielkich Mistrzów.
Po zwiedzaniu czeka Was przejazd do hotelu w Gdańsku i wieczorny spacer po mieście bursztynu.
Dzień 3
W krainie bursztynu
Dzień rozpoczniecie od spaceru z przewodnikiem po Głównym Mieście Gdańska. Przejdziecie Drogą Królewską, zobaczycie Dwór Artusa, fontannę Neptuna, Wyspę Spichrzów, Żurawia, czyli największy dźwig portowy średniowiecznej Europy, malowniczą ulicę Mariacką oraz bazylikę Mariacką – trzeci pod względem wielkości gotycki kościół ceglany na świecie.
Po południu zwiedzicie z przewodnikiem park i katedrę oliwską oraz posłuchacie koncertu organowego. Następnie przejedziecie do Sopotu, nadmorskiego kurortu założonego przez lekarza armii napoleońskiej, Jean-Georges’a Haffnera. Pospacerujecie po sopockim molo, najdłuższym drewnianym obiekcie tego typu w Europie. Po spacerze wrócicie do Gdańska.
Dzień 4
W mieście Mikołaja Kopernika
Po śniadaniu udacie się do Torunia – miasta, w którym urodził się Mikołaj Kopernik. Zwiedzicie Stare Miasto (UNESCO – 1997) założone w XIII wieku przez Krzyżaków. Zobaczycie gotycki ratusz staromiejski, Krzywą Wieżę, ruiny zamku krzyżackiego. Wejdziecie do Domu Mikołaja Kopernika – kamienicy, w której obecnie mieści się muzeum poświęcone życiu i działalności tego wielkiego astronoma.
Nie sposób opuścić Toruń, nie kosztując jego największego specjału, czyli pierników. Dlatego warto również odwiedzić Żywe Muzeum Piernika i wziąć udział w interaktywnym pokazie prowadzonym przez doświadczonych animatorów.
Po takim smacznym zwieńczeniu dnia zabierzemy Was do Poznania, gdzie spędzicie kolejną noc.
Dzień 5
W drodze do „polskiej Wenecji”
Rano zwiedzicie z przewodnikiem Stare Miasto w Poznaniu. Wejdziecie do Fary Poznańskiej będącej jednym z najpiękniejszych przykładów architektury barokowej w Polsce. Zobaczycie renesansowy ratusz, który codziennie w południe przyciąga tłumy turystów chcących zobaczyć trykające się na wieży figurki koziołków – symbolu Poznania. Będzie również okazja, aby skosztować rogali świętomarcińskich.
Następnie przejedziecie do Wrocławia. Zwiedzanie stolicy Dolnego Śląska rozpoczniecie od Ostrowa Tumskiego, najstarszej części miasta. Odkryjecie też Stare Miasto, jego rynek z gotyckim ratuszem i pręgierzem. Wejdziecie do barokowej Auli Leopoldina i na Wieżę Matematyczną Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.
Dzień 6
Historia i pamięć
Czas na trudne spotkania z przeszłością. Po śniadanie pojedziecie do Oświęcimia. Zwiedzicie z przewodnikiem Muzeum Auschwitz-Birkenau, dawny nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, który stał się symbolem wojny, ludobójstwa i Holokaustu i został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Po wizycie udacie się do Krakowa, gdzie zaplanowaliśmy dla Was nocne zwiedzanie Starego Miasta, które także znajduje się na liście UNESCO. Nocną porą to miasto prezentuje się w zupełnie innej odsłonie. Na Wasz podziw czekają Barbakan i Brama Floriańska, Rynek Główny z Sukiennicami oraz Kazimierz – dawna dzielnica żydowska, gdzie zaplanowaliśmy dla Was kolację z muzyką klezmerską na żywo.
Dzień 7
W krainie białego złota
Rano udacie się do podkrakowskiej Wieliczki, gdzie zwiedzicie jedną z najstarszych kopalni soli na świecie. To kolejny polski obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W kopalni odkryjecie przepiękne podziemne komory i kaplice, solankowe jeziora, rzeźby z soli, dawne narzędzia i maszyny górnicze używane w przeszłości do wydobycia i transportu soli.
Po południu będziecie mieli czas na samodzielne odkrywanie uroków magicznego Krakowa. Sugerujemy udać się do dzielnicy uniwersyteckiej, aby zobaczyć Collegium Maius, najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego i poznać dzieje jednej z najstarszych uczelni wyższych w Europie.
Dzień 8
Śladem górali i zbójników
Po śniadaniu udacie się na niezapomniany spływ przełomem Dunajca, podczas którego odkryjecie zachwycający krajobraz Pienin i poczujecie klimat dawnych tradycji, słuchając barwnych opowieści flisaków. Następnie nasz autokar zawiezie Was do Zakopanego – polskiej stolicy sportów zimowych. Miasto to zachwyca malowniczym położeniem u podnóża majestatycznych Tatr i jest doskonałą bazą wypadową w ciekawe zakątki całego regionu Podhala.
Zanim wrócicie do Krakowa, skosztujecie regionalnych smakołyków podczas uroczystej kolacji z muzyką folklorystyczną na żywo.
Dzień 9
Z wizytą u królów
Ostatniego dnia zabierzemy Was w podróż po królewskim Krakowie. Odwiedzicie Zamek Królewski na Wawelu, który jest miejscem o wyjątkowym znaczeniu dla polskiej tradycji i tożsamości. To najważniejsza i najbardziej prestiżowa z siedzib polskich władców.
Na Wawelu bardzo cenna jest też gotycka katedra. W jej podziemiach usytuowane są groby królewskie udostępnione do zwiedzania – miejsce spoczynku królów, książąt oraz bohaterów narodowych.
Po zwiedzaniu nasz kierowca zabierze Was w podróż powrotną.